95th The Prince Consort's Own Rifle Brigade
badge
United Kingdom
1800.01 experimental corps of about forty officers and men raised from volunteers of 2nd Bn, 1st Foot; 21st Foot, 23rd Foot, 25th Foot, 27th Foot, 29th Foot, 49th Foot, 55th Foot, 69th Foot, 71st Foot, 72nd Foot, 79th Foot, 85th Foot and 92nd Foot
1800.08.25 The Corps of Riflemen
1802.12.25 95th Regiment of Foot
1812 95th Regiment of Foot (Riflemen)
1816.02.23 became The Rifle Brigade
1881.07.01 The Prince Consort's Own (Rifle Brigade)
reorganised without county affiliation upon territorialisation of the infantry, but taking responsibility for some Militia in Middlesex,Leitrim, Longford and Westmeath, and some Volunteers in Middlesex

BATTLE HONOURS LINKS ARE INOPERATIVE

[Copenhagen]1, Monte Video, Rolica, Vimiera, Corunna, Busaco, Barrosa, Fuentes d'Onor, Ciudad Rodrigo, Badajoz, Salamanca, Vittoria, [Pyrenees]2, Nivelle, Nive, Orthes, Toulouse, Peninsula, Waterloo, South Africa 1846-47, South Africa 1851-2-3, Alma, Inkerman, Sevastopol, Lucknow, Ashantee 1873-74, Ali Masjid, Afghanistan 1878-79 Central India 1. supplemented 1951 by Naval Crown badge superscribed "2nd April 1801". 2. awarded belatedly in 1910.
Badges:
buttons: rifle black
rank badges: sleeve - green on black backing; crowns and pips, black
Uniform: coat: headdress, standard shako (1800-1872), rifle busby (sealskin for officers, lambskin for ORs (1872-78), green Home Service helmet with bronze fittings and chains (1878-90), rifle busby (1890-1966), tunic and trousers: rifle green; lapels and cuffs: black
1800.08.25 Maj-Gen. Coote Manningham
1809.08.31 Gen. Sir David Dundas, GCB [also 1st Dgn Gds, 2nd Dgns, 7th Hussars, 22nd Foot; QMG 1796-1803; C-in-C]
1820.02.19 F.M. Sir Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington, KG, GCB, GCH [also RHG, Gren Gds, 33rd Foot; MGO 1819-27; C-in-C 1827-28, 1842-52; PM 1828, 1830-34; Constable of the Tower 1826-52]
1852.09.23 F.M. HRH Francis Albert Augustus Charles Emmanuel, Duke of Saxony, Prince of Saxe-Coburg (The Prince Consort), KG, KT, KP, GCB, GCMG, KSI [also Col.-in-Chief 60th Foot
1861.12.15 F.M. Sir John (Colborne), 1st Baron Seaton, GCB, GCMG, GCH [also 2nd Life Gds, 26th Foot, 94th Foot; Gov. C-in-C Canada; C-in-C Ireland]
1863.04.18 Gen. Sir George Brown, GCB, KH [also Col 2nd Bn; 7th Foot, 32nd Foot, 77th Foot; AG 1850-53]
1865.08.28 F.M.. Sir Edward Blakeney, GCB, GCH [also 1st Foot, 7th Foot; C-in-C Ireland; Gov. Royal Hospital 1856-68]
1868.08.03 F.M. HM King Edward VII
1880.05.29 F.M. HRH Arthur William Patrick Albert, 1st Duke of Connaught Strathearn, KG, KT, KP, GCB, GCSI, GCMG, GCIE, GCVO, GBE, VD, TD
Colonel Commandant, 1st Battalion
1809.08.31 Lt-Gen. Forbes Champagné [also 70th Foot, 8th Garrison Bn]
1816.05.21 Gen. Sir Brent Spencer, GCB [also 2nd Bn; 40th Foot, 103rd Foot (Irish) [1781-84, 1806-17], 2nd West India Regt]
1818.07.02 Lt-Gen. Hon. Sir William Stewart, GCB [also 2nd Bn 3rd Bn]
1827.01.27 Gen. Sir Andrew Francis Barnard, GCB, GCH [also 2nd Bn]
1855.01.18 Lt-Gen. Sir Harry George Wakelyn Smith, Bt., GCB [also 2nd Bn; 47th Foot; Gov. Cape 1847-52]
1860.10.13 Gen. Sir George Buller, GCB [also 88th Foot]
Colonel Commandant, 2nd Battalion
1809.08.31 Gen. Sir Brent Spencer, GCB [also 1st Bn; 40th Foot, 103rd Foot (Irish) [1781-84, 1806-17]
1816.05.21 Lt-Gen. Hon. William Stewart, GCB [also 1st Bn 3rd Bn]
1818.07.02 Gen. Sir George Townsend Walker, Bt., GCB [also 3rd Bn; 50th Foot, 52nd Foot, 84th Foot, Meuron's Regt; Gov. Grenada 1815-16, C-in-C Madras 1825-31]
1820.06.13 Lt-Gen. Sir Edward Barnes, GCB [also 31st Foot, 78th Foot; GOv. Ceylon 1824-31; C-in-C India]
1822.08.25 Gen. Sir Andrew Francis Barnard, GCB, GCH [also 1st Bn]
1827.01.27 Lt-Gen. Sir Thomas Sidney Beckwith, KCB
1831.06.18 Maj-Gen. Sir George Ridout Bingham, KCB
1833.01.07 Lt-Gen. Sir James Stevenson Barns, KCB [also 20th Foot]
1842.04.25 Lt-Gen. Sir Dugald Little Gilmour, KCB
1847.04.16 Lt-Gen. Sir Harry George Wakelyn Smith, Bt., GCB [also 1st Bn; 47th Foot; Gov. Cape 1847-52]
1855.01.18 Gen. Sir George Brown, GCB, KH [also Col.-in-Chief; 7th Foot, 32nd Foot, 77th Foot; AG 1850-53]
1863.04.10 F.M. Sir Charles Yorke, GCB [also 33rd Foot; Constable of the Tower 1875-80]
1880.11.02 Gen. Sir Alfred Hastings Horsford, GCB [also 14th Foot, 79th Foot]
Colonel Commandant, 3rd Battalion
1809.08.31 Lt-Gen. Hon. Sir William Stewart, GCB [also 1st Bn 2nd Bn]
1816.05.21 Gen. Sir George Townsend Walker, Bt., GCB [also 2nd Bn; 50th Foot, 52nd Foot, 84th Foot, Meuron's Regt; Gov. Grenada 1815-16, C-in-C Madras 1825-31]
1818.07.02 Gen. Sir John Oswald, GCB, GCMG [also 35th Foot]
1819-1881 vacant
Mottos: Treu und Fest
Nicknames: The Rifles, The Grasshoppers, The Sweeps
Anniversaries:
Freedoms:
Marches: I'm Ninety-Five
Musicians:
Mascot:
Miscellaneous Tradition Links: